fbpx

Handlednings- och samtalsmetodik för att leda fungerande samtal i förskola och skola

KURSER - UTBILDNING - FÖRLAG

Handlednings- och samtalsmetodik för att leda fungerande samtal i förskola och skola

Jag vill tipsa om att vi kör vår mycket uppskattade kurs ”Handlednings- och samtalsmetodik” i vår igen. Förskolan och skolans värld är fylld med möten och samtal av olika slag. Att de fungerar som förväntat är en angelägen fråga att säkerställa.

I kursen lär du dig att leda samtal i olika typer av grupper och att anpassa din samtalsmetodik till olika typer av barn- och elevhälsomöten, analysmöten, utbildningssituationer etc. Lär dig hur du kan använda samtalsmetodik vid kartläggning och utredning. Lär dig olika typer av samtalsstrategier i svåra samtal, samtal där du ska leda analyser, och samtal för att främja motivation och problemlösningsförmåga.

Vår mycket uppskattade utbildning riktar sig till specialpedagoger, speciallärare, logopeder, förstelärare och andra motsvarande kompetenser som leder olika typer av samtal. Det här är kursen för dig som vill utveckla din roll och dina färdigheter i handlednings-, konsultations- och samtalsmetodik. Utbildningen riktar sig till förskola, grundskola, gymnasium och vuxenutbildning.

Läs mer på vår hemsida: https://skolutvecklarna.se/handlednings-och-samtalsmetodik-for-specialpedagoger-och-speciallarare-i/

Inga kommentarer

Lägg till din kommentar

×